Вибір банку для ІТшника – інтернет-банкінг – робота з картками

Для мене як активного користувача інтернет-банкінгу є важливою дана послуга банку. Я оплачую в банкінгу комунальні послуги, товари, інші послуги, переглядаю виписки по рахунках – поточному і картковому.

Розстановка сил серед розглянутих банків знову помінялась.

Давайте просто порівняємо різні екрани, форми, засоби банків для різного роду операцій. Укрсиббанк приймає участь позаконкурсно – реально їхнім банкінгом не користувався – спробую витягнути скріншоти з документації. Всіма рештою – користувався в тій чи іншій мірі – спочатку ПриватБанк, потім Укрексімбанк і нарешті – КредоБанк.

Технології

Укрсиббанк дає можливість користуватись для банкінгу приватного підприємця Java аплікацією – доступні варіанти апплета і самостійного додатку. Для аутентифікації використовується ЕЦП. Можна підключити багатофакторну авторизацію – генератор одноразових паролей або через SMS. Працювати з банкінгом можна офлайн – без підключення до Інтернету – після синхронізації всі створені документи будуть відправлені на обробку до банку.

Для фізичної особи Джава не потрібна – ЕЦП для роботи не використовується – аутентифікація лише по особистому ключу та паролю. Підтвердження платежів – СМС-паролями.

Укрексімбанк для роботи інтернет-банкінгу підприємця потребує Internet Explorer із підтримкою ActiveX! Як вам така вбивча комбінація? Заради нього тримав віртуалку з Windows XP з IE8 і без всього решти 🙂

Зате взамін дає можливість користуватись ЕЦП на апаратному токені, в якому зберігається даний ключ. Фізично дістати ключ неможливо – шифрування інформації відбувається в самому токені. Для доступу до нього потрібен пароль. При спробі фізичного впливу на токен для отримання ключа – вміст токена самознищується – ну просто як в кращих фільмах про Джеймса Бонда 🙂

Це найкращий засіб захисту серед банків, які я розглядаю і сумніваюсь, що є банки в Україні з захистом кращим, ніж цей. Якщо юридична особа розпоряджається великими сумами онлайн – це, можливо, найкращий вибір. Але… дирявий ActiveX? Навіть не знаю…

Для фізичної особи для авторизації і веб-додатку можна використовувати генератор одноразоваих паролей або СМС. Додаткового підтвердження платежів при такій схемі входу не потрібно.

В Приватбанку для входу в банкінг підприємця використовував ЕЦП. Для підпису платежів використовується Джава-апплет (поправте, якщо помиляюсь).

В банкінгу для фіз. особи використовується розумне підтвердження входу по СМС і те ж саме по платежах – на основі аналізу певних даних вхід і оплату можна здійснювати без СМС.

Інколи для підтвердження входу приват робить вхідний дзвінок клієнту роботом. Для підтвердження входу треба набрати “1”. Як на мене це доволі небезпечний спосіб підтвердження – маючи телефон “жертви” не обов’язково знати код для розблокування телефону – можна просто прийняти виклик – це можливо без введення коду…

Інтернет-банкінг підприємця в КредоБанку використовує ЕЦП для входу – для цього використовується Джава-апплет. Вигдядає, що iFobs (інтернет-банкінг Кредо) повністю малює весь HTML через джава-апплет – на екрані видно всі його потуги в реальному часі. Інтерфейс банкінгу застряг в кінці 90-х – початку 00-х. Проте достатньо вправно справляється зі своїми обов’язками.

Банкінг для фіз. особи працює як веб-аплікація із підтвердженням платежів за допомогою двох-факторної авторизації – одноразовими СМС-паролями. Можна також замовити генератор одноразових паролей.

Операції з платіжними картками

Усі банки дозволяють переглядати виписки по платіжним карткам.

Скріншота виписки Укрсиббанку на жаль не можу знайти – хто користується – поділіться.

exim_vypyska_kartka
Виписка по картковому рахунку в Ексімі
privat_vypyska_kartka
Виписка по картковому рахунку в Приваті

А далі йде уродство від КредоБанку.

kredo_vypyska_kartka
Виписка по картковому рахунку в інтернет-банкінгу від КредоБанку

При цьому ця горе-таблиця при збільшенні розміру вікна броузера не розтягується на всю ширину, а так і залишається з мікроскопічними ширинами колонок із морем інформації в одній з них.

При роботі з картками є поняття заблокованих коштів – спрощено це гроші, які були свого роду зарезервовані платіжною системою для погашення зобов’язань по оплаті. Через деякий час такі кошти списуються в тій же сумі, яка була заблокована або ж відкорегована сума. Також може бути здійснена відміна блокування коштів.

Так от – обробка і відображення таких “завислих” операцій – одне окреме цікаве питання. Найкраще з ним справляється Ексім (не знаю як з цим в Укрсибі) – такі операції відображаються з жовтим фоном в загальній виписці і “висять” вгорі списку аж до погашення. В Ексіма є два баланси по карті: “баланс” і “доступно”. Баланс може включати в себе заблоковані кошти, які ще не було списано (або розблоковано). Графа “доступно” покаже той баланс, яким ви можете скористатись зараз – до будь-якого розблокування коштів по карті.

В Приваті дані операції не відображаються взагалі. Причому баланс, залежно від того як встануть планети, може зменшитись на суму заблокованих коштів, а може – й ні. Причому при помилкових повторних списаннях все стає ще веселіше… (Хоча задля справедливості зазначу, що це проблема більше платіжних систем – якось по-дебільному реалізовані механізми блокування коштів – кожен банк бореться з тим в міру своїх можливостей.)

В інтернет-банкінгу Кредобанку в розділі “Карти” є підрозділ “Заблоковані кошти”, який власне і відображає кошти, які “підвисли” в платіжній системі:

Заблоковані кошти на картках в КредоДайрект
Заблоковані кошти на картках в КредоДайрект

В Кредобанку також є два баланси по картці – “Доступні кошти” та “Сальдо”. В даному випадку власне сальдо – це той об’єм коштів яким ви можете скористатись в даний момент.

Тепер кілька слів про оновлення даних виписок. По Укрсиббанку – інформація відсутня. Укрексімбанк практично завжди оновлює інформацію онлайн – як тільки була спроба здійснити операцію по картці – ви відразу побачите це в виписці – незалежно яка це була операція і чи була вона успішна. Приватбанк оновляє виписку оперативно – від кількох хвилин на “звичайних” операціях до кількох годин на “складніших”.

Виписка в Кредобанку заслуговує особливої уваги – операції тут з’являються рандомно! Інколи можна побачити операцію за кілька хвилин, інколи кілька годин, а може день або два, а може і більше… При чому немає ніякої закономірності – інформація про зняття коштів у своєму ж банкоматі може відобразитись у виписці за кілька днів опісля… Заблоковані кошти також відображаються коли завгодно, тільки не миттєво.

В цьому розділі перемогу здобуває Ексім, майже не відстає Приват. Абсолютне лідерство Ексіму могло б забезпечити категоризоване відображення витрат як в Приваті.

СМС-інформування

В Укрексімбанку найбільш просунута система СМС-інформування. Тут налаштовується практично все – так, як зручно саме вам:

Ексім - створення запиту на інформування - крок 1
Ексім – створення запиту на інформування – крок 1
Ексім - створення запиту на інформування - крок 2
Ексім – створення запиту на інформування – крок 2
Ексім - список запитів на інформування
Ексім – список запитів на інформування

Якби ще можна було шаблони створювати руками – взагалі було б круто, але й так дуже добре. І ще – можна додати безліч номер і конфігурувати інформування окремо по кожному з них!

В Приваті СМСки приходять про трати на суму 100 грн і більше. Більше нічого налагодити не можна. Повідомлення про трати на менші суми можна ловити на мобільний апп.

В Кредобанку аналогічно – СМСки приходять, налаштувати не можна – тільки включити або виключити.

В Укрсибі можна самостійно міняти номер для інформування. Решта – стандарт – ніяких додаткових дій.

Ліміти по платіжних картках

За найкраще рішення щодо платіжних лімітів по картці змагаються Укрсиббанк та Укрексімбанк. Дивіться скріншоти:

Зміна лімітів по оплаті картками в Укрсиббанку
Зміна лімітів по оплаті картками в Укрсиббанку
Зміна лімітів по картках в Укрексімбанку
Зміна лімітів по картках в Укрексімбанку

За ними йде Кредо:

Зміна лімітівпо карткам в Кредобанку
Зміна лімітів по карткам в Кредобанку

А в Приваті з налаштуваннями не густо – змінити ліміт по банкомату і торгово-сервісній мережі можливості немає:

Зміна лімітів по карткам в Приватбінку
Зміна лімітів по карткам в Приватбанку

Причому ліміт в Приваті чомусь місячний, а не денний.

Ексім дозволяє керувати всіма картами, випущеними до ваших рахунків – як і на ваше ж ім’я, так і на імена осіб, на яких випущені додаткові картки – дружину наприклад. В Кредо – в банкінгу відображаються картки тільки на твоє ім’я. Подивитись виписку по картці дружини не є можливим, змінити ліміти – також. В дружини ж можливості доступу до Кредодайрект немає, зміна лімітів по телефону – також відсутня. Лишається лише зміна лімітів по телефону для власника рахунків, що є дуже незручно.

Думаю висновки кожен зробить для себе сам. Що можна сказати точно так це те, що Кредо в цій дисципліні явний аутсайдер, нажаль.

Дочекайтесь наступної статті – далі поговорим про платіжки, оплату комунальних, поповнення мобільних і подібного.

P. S. У кого є доступ до банкінгу Укрсибу – був би вдячний за скріншоти, яких у мене немає – наперед дякую.

Інші пости з серії “Вибір банку для ІТшника”:
Ділись:

One thought on “Вибір банку для ІТшника – інтернет-банкінг – робота з картками”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *