Стабільний Wi-Fi в багатоквартирних будинках?

Сучасне помешкання практично неможливе без доступу в Інтернет. Зазвичай не обходиться без гаджетів, які потребують безпровідного доступу. Таким чином в багатоквартирному будинку обмежений радіоефір в діапазоні 2,4 ГГц виявляється перенавантаженим. Чи можливо в такій ситуації мати стабільний безпровідний інтернет?

Додаток на скріншоті – Wifi Analyzer – він допоможе вам візуалізувати завантаженість каналів Wi-Fi в конкретному місці.

Уже на цьому скріншоті видно типову ситуацію в перенавантаженому спектрі 2,4 ГГц з багатьма бездротовими раутерами. Видно багато мереж, канали яких перетинаються і створюють завади один одному. В таких ситуаціях дуже складно мати стабільну швидкість з’єдання по безпровідній мережі – за спектр постійно “змагаються” велика кількість точок доступу і їх клієнтів. В результаті робота сусідніх раутерів створює ще більше перешкод один одному.

2,4 ГГц – це той діапазон, в якому точно працюють більшість недорогих домашніх раутерів. Якщо є можливість – обов’язково візьміть двохдіапазонний маршрутизатор з підтримкою діапазону 5 ГГц – проблем в цьому діапазоні значно менше.

Даний діапазон містить в собі діапазон частот від 2401 МГц до 2473-2495 МГц (залежно від країни). На кожен канал Wi-Fi для повноцінної його роботи потрібно 16,25-22 МГц і з таблиці легко зрозуміти, що сусідні канали, якщо використовуються одночасно, – створюють завади один одному.

Для Північної Америки дозволеними є канали від 1 до 11. І при такому діапазоні ідеальними для використання є 3 канали: 1, 6 та 11. В Японії до цього списку можна додати ще 14-ий канал, який можна використовувати для дещо повільнішого з’єднання 802.11b. В більшості інших країн, включно з Україною, доступними є 13 каналів. І якщо із використанням тих же каналів 1, 6 та 11 проблем немає, то спектр для 12-го і 13-го каналів залишається злочинно незадіяним.

Проте виявляється, що 22 МГц на канал потрібно лише для стандарту 802.11b, який було опубліковано ще в далекому 1999-му (максимальна теоретична швидкість передачі даних – всього 11 МБіт/с). А вже в 2002 почали з’являтись пристрої з підтримкою більш сучасного 802.11g, який не потребує смуги в 22 МГц і з швидкістю каналу до 54 МБіт/с. Тобто пристрої Wi-Fi 3 (інша назва 802.11g) випускаються вже більше 17 років. А сучасніша, досі актуальна, генерація Wi-Fi 4 (802.11n) була впроваджена 2009-го року.

Тож, якщо знехтувати ідеальним ефіром для древнього 802.11b, то насправді спектр 2,4 ГГц можна використати більш оптимально – на цілих чотири канали по 20 МГц!

Також діапазон здатний безперешкодно вмістити в собі два канали шириною 40 МГц – для раутерів стандарту 802.11n з більш швидкою максимальною швидкістю передачі даних. Проте, на мою думку, не варто вмикати канал шириною 40 МГц, якщо в ефірі проглядається багато мереж в діапазоні 2,4 ГГц. В такому випадку замість того, щоб зайняти один з каналів в діапазоні ви будете займати 2 канали. І кожен раз при передачі даних, не залежно від їх об’єму, ви будете використовувати канал шириною в 40 МГц. В більшості випадків це призведе до менш стабільної роботи всіх точок доступу в ефірі і зможе гіпотетично збільшити вашу фактичну швидкість лише за умови безперервного передавання великої кількості даних.

Так чи інак можна зробити експеримент і спробувати попрацювати в мережі з ввімкненим чи вимкненим каналом 40 МГц і проаналізувати комфорт роботи в мережі в часи пік (8-а година вечора?).

Що потрібно для того, щоб Wi-Fi мережа у вашій квартирі працювала більш стабільно?

  1. Якщо купуєте новий роутер – прослідкуйте, щоб він був двохдіапазонним (Dual Band) – з підтримкою 2,4 ГГц і 5 ГГц – в діапазоні 5 ГГц значно більше доступних каналів і значно менше “сусідів”, які змагаються за частоту – фактичну швидкість і стабільність отримаєте вищу.
  2. Ваш рутер з підтримкою діапазону 2,4 ГГц повинен бути налаштований на один з наступних каналів: 1, 5, 9, 13.
  3. Не варто вмикати канал шириною 40 МГц, якщо в ефірі багато мереж в діапазоні 2,4 ГГц. Якщо це таки необхідно – виберіть канали 3 або 11 (на деяких раутерах вони позначаються як два канали 20 МГц – 1+5 та 9+13)
Вибрано ширину каналу 20-гігагерц та 9-ий канал
Вибрано ширину каналу 40 МГц (не рекомендовано) та канали 1+5

Треба звичайно брати до уваги поточну ситуацію в мережі – якщо у вас всі точки “висять” строго на каналах 1, 6 та 11 – не варто налаштовувати свою на 5-ий чи 13-ий – користі від цього не буде ні вам, ні оточуючим. В такому випадку варто обрати один з існуючих каналів.

Якщо у ваших сусідів тільки сучасні роутери і всі використовують канал 40 МГц – відповідно і вам варто зробити те ж саме – ніяких переваг в такому випадку від використання вужчого каналу не буде.

Успіху вам у ваших безпровідних “плаваннях” і чекаю на відгуки і ваш власний досвід!

Ділись:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *